وارد کننده اصلی و نمایندگی برند کامیکا با گارانتی 12 ماهه
درصورت هرگونه سوال و مشکل در ثبت سفارش، با شماره واتس اپ 09927111678 در خدمت هستیم.

همه چیز درباره ASMR

ASMR

ASMR (واکنش ارادی اوج گیری حسی) که سبب القای حس آرامش در بدن می‌شود، مدتی است که مورد توجه قرار گرفته‌است. حتما برایتان پیش آمده که مور مور شدن (سوزن سوزن شدن) را در بدن خود احساس کنید. اگر این حس در اثر ایجاد صدا یا با دیدن عکس برای شما به وجود می‌آید، مانند شنیدن صدای کشیده شدن دست روی سطوح مختلف، یا دیدن عکس غذاهای خوشمزه، شما توانسته‌اید اِی‌اِس‌اِم‌آر خود را بیابید. اگر هم تا کنون برایتان اتفاق نیفتاده، در این مقاله قصد داریم شما را با آن آشنا کنیم.

این پدیده، احساس انگیزش حسی یا حسی شبیه به سوزن سوزن شدن را در بدن ایجاد می‌کند که عمدتا به عنوان احساس خوشایند از سر، سرچشمه می‌گیرد و تا ستون فقرات امتداد می‌یابد. که سبب حس و حال خوب در فرد می‌شود.

تعریف:

تا اینجا دریافتیم که این احساس نشان دهنده‌ی ترکیب حس‌های خوشایند و احساس مورمور شدن است. در واقع به احساس تحریک شدن (مور مور شدن) آرامش‌بخش سر و بدن، ASMR گفته می‌شود. خیلی از انسان‌ها این نوع حس را در اثر عواملی مثل صداهای متفاوت و یا تصویرهایی تجربه می‌کنند و برخی از‌ افراد هم چنین حسی را تجربه نمی‌کنند. این موضوع برای بسیاری از افراد جذابیت دارد.

ویژگی شخصیتی افرادی که اِی‌اِس‌اِم‌آر را تجربه می‌کنند:

این افراد تمایل به تجربه کردن امور دارند. که نشانگر حس کنجکاوی در آن‌هاست. هم چنین ن‌خها حس هم‌دردی بیشتری را تجربه آن‌ها حس هم‌دردی بیشتری را تجربه می‌کنند و بیشتر از دیگران قادرند رویا پردازی کنند.

دلیل محبوبیت ویدیوهای ASMR:

اینستاگرام پر از ویدیوهای غذا خوردن مردمی است که جلوی دوربین حجم زیادی غذا می‌خورند و بسیاری از کاربران به آن واکنش های خوبی نشان می‌دهند. شاید سوال ایجاد شود که دلیل محبوبیت این نوع از ویدیوها چه می‌تواند باشد؟ بخش مهمی از این توجه، آگاه‌سازی عمومی نسبت به تجربیاتی است که پیش از این آشکار نبودند. ممکن است پیش از این میلیون‌ها نفر این حالت را تجربه کرده بودند، اما اطلاعی از آن نداشتند و فکر می‌کردند که عجیب و غریب هستند و سعی می‌کردند آن را مخفی نگه دارند. و به کمک همین ویدیوها سطح آگاهی مردم در این خصوص بالا رفت و مردم توانستند افراد شبیه به خودشان را بیابند و متوجه شوند که عجیب و غریب نیستند.

برای اطلاع بیشتر درباره موکبانگ، این مقاله را بخوانید:

موکبانگ چیست؟

دلیل بعدی می‌تواند آرامشی باشد که از دیدن این فیلم‌ها به دست می‌آید. سیستم عصبی و هورمونی نیز در افراد در آن لحظه تحت تأثیر قرار می‌گیرد. درواقع از نظر تئوری اثبات شده است که در حین مشاهده ویدیوی ای‌اِس‌اِم‌آر دوپامین، اکسی‌توکسین، اندورفین و سروتونین ترشح خواهند شد که هر کدام برای درک لذت و آرامش می‌توانند نقش مهمی داشته باشند و باعث ایجاد حالت سرخوشی و احساسات خوبی در افراد شوند. همه این‌ها دست به دست هم می‌دهند تا دسته‌ای از مردم این نوع ویدیوها را دوست داشته باشند.این ویدیوها نقش بسزایی در جذب مخاطبان دارد و ساخت آن می‌تواند روشی برای درآمد زایی مانند ساخت تیزرهای تبلیغاتی باشد.

 

موکبانگ

انواع محرک های  ASMR:

این محرک‌ها انواع مختلفی دارند و با روش‌های مختلفی نیز ارائه می‌شوند. محرک‌های این احساس می‌توانند لمسی، صوتی (شنیداری) یا محرک‌های بصری باشند.

محرک‌های لمسی: همانند لمس کردن موها.

محرک‌های صوتی یا شنیداری: جالب است بدانید این محرک، رایج تر از دو محرک‌ دیگر است.مانند صحبت آرام

درگوشی، صدای دست زدن، ضربه زدن، ورق زدن و …

خیلی از کسانی که این پدیده را تجربه می‌کنند می‌گویند که بسیاری از صداهایی که از کارهای انسان ایجاد می‌شوند، ای‌اس‌ام‌آر هستند. نمونه‌هایی از این صداها شامل ضربه زدن به چیزی، شانه زدن مو، مالیدن دست‌ها به یکدیگر،کشیدن چنگال روی بشقاب، خرد شدن مواد شکستنی مشابه پوسته تخم مرغ و… است.

محرک‌های بصری: مانند میمیک صورت، نوشتن روی ماسه، انجام بازی مکعب روبیک، کشیدن نقاشی و… می‌باشند.

 

محرک های ASMR

راه‌های پیدا کردن اِی‌اِس‌اِم‌آر:

یکی از راه‌های پیدا کردن این حس، تجربه کردن این احساس به صورت اتفاقی است. که در زندگی برای همه پیش می‌آید و یا می‌توانید با جست و جو کردن ویدیوهای مرتبط، آن‌ها را تماشا کنید تا بتوانید به محرک خود، دست پیدا کنید.

فعال‌سازی حس ASMR:

فعال‌سازی این حس معمولاً از طریق محرک‌هایی (مانند ماشه) ایجاد می‌شود. که سبب ایجاد انگیزش حسی یا تحریک حسی می‌شود. این محرک‌ها، اکثرا شنوایی و بینایی(بالاتر توضیح داده‌ایم) هستند، و گاهی در اثر ارتباطات با افرادی که روزانه با آن‌ها روبرو می‌شویم، ایجاد می‌شوند. هم چنین می‌توان با دیدن فیلم‌های مختص به این پدیده، احساس مشابه‌ای داشت. چند نمونه از مواردی که سبب تحریک حـسی می‌شود را برایتان عنوان می‌کنیم.

*چیزی را با صدای بلند جویدن مانند آدامس، خرد کردن چیزی…

*گوش دادن به ضربه زدن مانند کشیدن ناخن‌ها روی سطح‌های گوناگون.

*گوش دادن به دم و بازدم دیگران در میکروفون.

*تماشای کسی که با دقت کاری مانند پختن غذا را انجام می‌دهد.

 

منشاء عوامل محرک ِای‌اِس‌اِم‌آر:

بیشتر تحقیقات در این خصوص نشان می‌دهند که تجربه قبلی، موقعیتی مشابه منشاء این احساس است. تجربه‌ی قرار داشتن در لحظاتی مثبت همراه با صدا، حرکت و… حس تحریک ِای‌اِس‌اِم‌آر را می‌سازند. به عنوان مثال، تجربه‌ی حس مثبت می‌تواند آرامش دادن فردی به شما از طریق حرف زدن، در گذشته باشد. این فرد می‌تواند دوست یا هر فرد دیگری باشد. مورد دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد، انجام دادن کاری توسط خود فرد است در صورتی‌که با احساس آرامش همراه باشد. مانند ساختن کاردستی و …

محرک‌ها عواملی هستند که در حین تجربه کردن موقعیتی، حضور داشته‌اند. این محرک‌ها می‌توانند صدای انسان، صداهای اطراف و … باشند.

منشاء عوامل ASMR

حس ASMR شبیه چیست؟

تجربه این پدیده را می‌توان به دو نوع حس تشبیه کرد: احساس فیزیولوژیکی و احساس روانی.

*حس فیزیولوژیک: سوزن سوزن شدن بدن، موج شروع شده از سر به سمت گردن، مور مور شدن شانه‌ها…از گروه‌ حس‌های فیزیکی یا فیزیولوژیکی هستند.

*حس روانی: آرامش عمیق، راحتی، خواب‌آلودگی، لذت درونی و … از حس‌های روانی هستند.

در آزمایش‌هایی مشخص شد در اثر ِای‌اِس‌اِم‌آر ضربان قلب مقدار کمی آرام می‌شود. ثابت شده که این صداها می‌توانند به بالا بردن تمرکز حین انجام کاری و حتی داشتن خوابی راحت نیز کمک کنند.

معایب ASMR:

تا حالا ضرر جدی برای این پدیده  گزارش نشده‌است. به نظر می‌رسد تنها عیب‌اش این باشد که بیش از اندازه برای دیدن فیلم‌هایش و..  وقت بگذارید و به کارهای دیگر خود نرسید.

سخن پایانی:

در این مقاله سعی کردیم شما را با مفهوم اِی‌اِس‌اِم‌آر و عوامل موثر بر آن آشنا کنیم. امید است که برایتان کاربردی باشد. به عنوان جمع بندی پایانی باید بگوییم که به طور کلی پدیده‌ی اِی‌اِس‌اِم‌آر بیشتر روی احساس آرامش متمرکز است. و در نهایت منجر به کم شدن استرس‌،کاهش افسردگی، کاهش عصبانیت، کمک به بهبود کم خوابی، و… می‌شود.

ممنون از همراهی نگاهتان تا انتهای این مقاله.

به این مقاله امتیاز دهید

2 Comments

 1. سایت خوب با مقالاتی بسیار بی نظیری دارین

  • Author
   سعید کریمی 1402-05-22 Reply

   با سلام آقای رهبر عزیز
   ممنون از کامنت پر انرژی که گذاشتید و خوشحالیم که مقاله براتون مفید بود.

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*