وارد کننده اصلی و نمایندگی برند کامیکا با گارانتی 12 ماهه
درصورت هرگونه سوال و مشکل در ثبت سفارش، با شماره واتس اپ 09927111678 در خدمت هستیم.

ضبط پادکست با گوشی (همه‌ی خوبی‌ها و بدی‌های این روش)

ضبط پادکست با میکروفون

این مطلب برای مخاطب‌هایی‌ست که از ترس هزینه‌های تهیه و خرید تجهیزات و وسیله‌های گران‌قیمت بی‌خیال ساخت پادکست شده‌اند.

اگر اهل پادکست‌سازی هستید، بگذارید این خبر خوب را بهتان بدهیم که اصلاً نیازی نیست نگران این چیزها باشیدچون برای شروع می‌توانید خیلی راحت، با همان گوشی‌ای که دست‌تان هست هم اولین قسمت پادکست را ضبط کنید.

فرقی هم نمی‌کند که گوشی‌تان اندروید باشد یا iOS. در هر صورت راه‌های ساده و کم هزینه (یا حتی بی‌هزینهزیادی برای ساخت پادکست وجود دارد.

پس پیشنهادهای ما را بخوانید، گزینه‌هایی که هست را بررسی کنید و خیلی سریع دست به کار شوید که اولین اپیزود پادکست‌تان را بسازید.

از سیر تا پیاز ضبط پادکست با گوشی

موقع ضبط صدا با گوشی برای پادکست‌تان، باید به این نکته توجه داشته باشید که این کار هم یک سری مزایا دارد و هم یک سری معایبدر ادامه سعی کرده‌ایم به همین مزایا و معایب اشاره کنیم، بررسی‌شان کنیم و ببینیم راه حلی برای بهتر شدن پادکست‌تان وجود دارد یا نه.

این‌طوری خیلی بهتر می‌توانید گزینه‌های پیش روی‌تان را ببینید و بررسی کنید برای ضبط پادکست‌تان به چه جور وسایل و تجهیزاتی نیاز پیدا می‌کنید.

ضبط کردن پادکست با گوشی خوبه چون 

هزینه‌اش کم‌تره

مشخصاً همین‌که مجبور نباشید همان اول ماجرا وسایل و تجهیزات مخصوص ضبط صدا بخرید، کلی توی هزینه‌هایتان صرفه‌جویی می‌شود.

برای همین اگر توی دست و بال خودتان یا اطرافیان‌تان از میکروفون حرفه‌ای خبری نیست و همچنان یک عالمه ایده و فکر برای تولید محتوا و ضبط صدا توی سرتان دارد می‌چرخد، اصلا ناامید نشوید.

در چنین شرایطی است که گوشی همراه‌تان به دادتان می‌رسد.

هر جا بخواین با خودتون می‌بریدش

ضبط پادکست همیشه نیاز به برنامه‌ریزی قبلی نداردبعضی اوقات تبدیل به اتفاقی خودجوش و ناگهانی می‌شود که در لحظه باید پادکست‌تان را ضبط کنید برود پی کارش.

مثلاً تو جمعی نشستید که یکهویی یک بحث داغ و جنجالی مناسب با موضوع پادکست‌تان شروع می‌شودیا این‌که در لحظه یک ایده فوق‌العاده به ذهن‌تان می‌رسد که برای ضبطش نمی‌توانید صبر کنید تا به خانه برسید و به وسایل ضبط صدا دسترسی داشته باشید.

مطمئناً این‌که تجهیزاتی همراه ندارید که همان لحظه یک اپیزود یا بخشی از پادکست‌تان را ضبط کنید، شما را عصبانی می‌کندولی با گوشی، اصلاً نیازی به نگرانی و عصبانیت برای هیچ‌کدام از این موقعیت‌ها نیستچون دیگر می‌توانید هر لحظه و هر کجا، گوشی‌تان را بیرون بیاورید و شروع به ضبط پادکست کنید.

بار و بندیل‌تون کم‌تر می‌شه

وقتی برای ضبط پادکست از گوشی‌تان استفاده می‌کنید، دیگر نیازی نیست که خودتان را با تجهیزات سنگین اذیت کنید و نگران جابجا کردن وسایل گران‌قیمت ضبط صدای‌تان در سطح شهر باشیدیا این‌که مجبور باشید حتماً جای ثابتی برای ضبط پادکست‌تان داشته باشید.

گوشی‌تان را داخل جیب می‌گذارید و هر وقت، هر جا که خواستید، آن را بیرون می‌آورید و آماده‌ی ضبط پادکست می‌شوید.

قبل از ضبط پادکست با گوشی حواس‌تون به این موارد باشه

ضبط پادکست با گوشی

حالا هرچقدر هم که کیفیت محتوای پادکست‌تان بالا باشد و درباره‌ی چیزهای خفن حرف بزنید، ولی بد نیست اگر یک سری نکات را رعایت کنید تا نتیجه‌ی بهتری از ضبط‌تان بگیرید و باز هم حرفه‌ای به نظر بیاید.

برای حرفه‌ای بودن اصلاً لازم نیست که تجهیزات و میکروفون حرفه‌ای داشته باشیدبلکه با رعایت چند اصل ساده هنگام ضبط هم می‌توانید سطح کیفی پادکست‌تان را تا حد خوبی بالا ببرید.

بگردین میکروفون گوشی رو پیدا کنین!

برای این‌که گوشی‌تان صدای شما یا افراد حاضر دیگر در پادکست‌تان را بهتر دریافت کند، باید میکروفون گوشی را در جهت فردی که صحبت می‌کند نشانه بگیریدبرای این کار باید حواس‌تان به این موضوع باشد که میکروفون کجای گوشی تعبیه شده است.

در اکثر گوشی‌های هوشمند، جای میکروفون را می‌توانید پشت گوشی و در قسمت پایینی آن پیدا کنید.

اگر گوشی را دست‌تان گرفته‌اید، حواس‌تان به این نکته باشد که انگشت‌تان روی میکروفون را نپوشانده باشداگر هم مشغول ضبط صدای خودتان هستید، دقت کنید که فاصله‌ای مناسب بین گوشی و دهان‌تان وجود داشته باشد تا صدا را با وضوح بیشتری ضبط کنید.

فایل‌های ضبط شده رو توی کامپیوتر بریزین!

یکی از مشکلاتی که هنگام ضبط پادکست با گوشی ممکن است با آن مواجه شوید، پر شدن حافظه‌ی گوشی یا مموری شماست.

برای این‌که جلوی چنین اتفاقی را بگیرید، باید دائم فایل‌های ضبط شده را به کامپیوترتان منتقل کنید.

اگر پادکستی که می‌سازید مدت زمان کوتاهی دارد، می‌توانید خیلی راحت بعد از هر بار ضبط، فایل صوتی ذخیره شده را برای خودتان ایمیل کنیدایمیل‌تان را در کامپیوترتان باز کنید و فایل را دانلود کنید.

اگر هم مدت زمان پادکست‌تان طولانی است، برای انتقال فایل می‌توانید گوشی‌تان را با کابل USB به کامپیوتر وصل کنید و فایل را انتقال دهید.

سالی/ماهی یه بار میکروفون گوشی‌ رو تمیز کنین!

وقتی سوراخ‌های بلندگو و میکروفون گوشی خاک و گرد و غبار بگیرد، مطمئناً صدا را با کیفیت متفاوتی از وقتی که تمیز است و چیزی راهش را سد نکرده انتقال می‌دهدپس بهتر است برای داشتن کیفیت صدای بهتر، آن‌ها را تمیز کنید.

لطفاً دقت داشته باشید برای این کار لازم نیست گوشی‌تان را در تشت آب بسابید که دیگر گونی برنج هم جوابگو نخواهد بود.

بهترین راه برای تمیز کردن درزهای بلندگو و میکروفون این است که از یک مسواک خیلی نرم استفاده کنیدآن را به آرامی روی بلندگو و میکروفون گوشی بکشید تا هر گرد و غباری که روی آن قرار گرفته است را کنار بزند.

راه حل دیگر، اسپری هوا است که برای تمیز کردن کامپیوتر، کیبورد و وسایلی که نمی‌شود با آب شست استفاده می‌شودفقط باید دقت داشته باشید آن را در فاصله‌ی مناسب بگیریدچون زیاد نزدیک گرفتن آن ممکن است به میکروفون و بلندگوی گوشی‌تان آسیب بزندتوصیه‌ی خودمان فاصله‌ی 30 سانتی‌متری است.

راه حل خلاقانه‌ی دیگری که برای این کار وجود دارد، استفاده از چسب نقاشی استچسب را آرام روی جایی که می‌خواهید تمیز کنید فشار دهید و جدا کنیدهرچند بار که لازم است این کار را با دقت و به آرامی انجام دهید تا میکروفون و بلندگو تمیز شوند.

اینم لیست حوادث و بلایای طبیعی که ضبط پادکست رو به گند می‌کشونن

 • این‌که موقع ضبط با گوشی، وسط پادکست باشید و یک دفعه تلفن زنگ بخورد و پادکست‌تان قطع شود، واقعاً ستم استپس این نکته‌ی مهم را همیشه به یاد داشته باشید که قبل از شروع پادکست، حتماً گوشی را در حالت پرواز قرار دهید.

 • بلند بلند حرف نزنیددر عوض سعی کنید به میکروفون نزدیک‌تر شوید و در جهت آن صحبت کنیداینطوری پادکست‌تان فضایی صمیمانه‌تر می‌گیرد و صدای‌تان طبیعی‌تر خواهد بود.

 • بررسی کنید که در محیط، باد در حال وزش نباشدحالت عادی، میکروفون گوشی نمی‌تواند کاملاً صدای هوای موجود در محیط را بگیرد، دیگر چه برسد به بادحتی اگر باد به شکلی ملایم به میکروفون بوزد، باعث می‌شود کیفیت صدای پادکست پایین بیاید و صدای فردی که دارد حرف می‌زند خوب شنیده نشودپس حتی اگر می‌خواهید در محیطی خارج از خانه پادکستتان را ضبط کنید، مطمئن شوید جایی هستید که باد نمی‌وزد.

 • اتاقی ساکت و آرام پیدا کنیدبهترین جا برای ضبط پادکست، مکانی خلوت و سرپوشیده است، نه رستوران یا کافی‌شاپی شلوغ و پر سر و صداولی اگر گوشی‌تان میکروفون دیجیتالی داشته باشد (مثل LG V10)، صدا را بدون مشکل ضبط می‌کند و حتی در محیط‌های پر سر و صدا نیز می‌توانید با خیال راحت، پادکست‌تان را ضبط کنید.

برای ضبط صدا با گوشی، سراغ این اپلکیشن‌ها رو بگیرین

ضبط پادکست با موبایل

اگر تصمیم‌تان را برای ضبط پادکست با گوشی گرفته‌اید، برای شروع کار باید بدانید چطور می‌توانید تا حد امکان، پادکستی داشته باشید که کیفیت صدای بالایی داردبرای این کار کافی‌ست یک برنامه‌ی خوب و مناسب با نیازتان پیدا کنید.

یک سرچ ساده کنید، بیشتر از 200 صفحه نتیجه برای برنامه و تجهیزات ضبط صدا پیدا می‌کنید که کلی هم سرتان را درد می‌آورد و گیج‌تان می‌کندبرای این‌که کارتان را آسان کنیم، همین‌جا برنامه‌هایی را معرفی می‌کنیم که از نظر کارایی، هزینه و البته کیفیت صدا، بهترین هستند.

 1. Spreaker Studio

 2. Anchor (با شعارپادکست خودتون را بسازین!)

 3. Audio Recorder

 4. Podbean

 5. SoundCloud

 6. Voice Recorder & Audio Editor

 7. Voice Record Pro

البته ضبط کردن پادکست با گوشی اون‌قدرها هم خوب نیست چون 

همه‌ی این‌ها را گفتیم، ولی در نهایت بد هم نیست این گزینه را در نظر بگیرید که می‌توانید کیفیت پادکست‌تان را با ضبط کردن آن با میکروفون، تا حد زیادی ارتقاء دهید و حرفه‌ای‌تر جلوه کنید.

می‌شود با گوشی پادکست باکیفیت ضبط کرد، ولی باز هم نباید خیال کنید کیفیتش در حد ضبط صدا با تجهیزات حرفه‌ای می‌شود.

مسلماً این‌که تجهیزات حرفه‌ای داشته باشید، نتیجه و کیفیت خیلی بهتری از ضبط صدا با گوشی می‌گیریدالبته شانس موفقیت و بیشتر شنیده‌شدن پادکست‌تان هم بیشتر می‌شود.

وقتی با گوشی همراه، صدا را ضبط می‌کنید، باید این حقیقت را هم بپذیرید که یک سری محدودیت‌ها هم وجود داردمثل صدای هوای خامی که موقع ضبط صدا با گوشی وجود دارد ولی در ضبط با تجهیزات پیشرفته، ازش خبری نیست.

حرف آخر

در کل بهترین روش این است که از امکاناتی که در گوشی‌تان هست سر موقع استفاده کنید ولی از تهیه میکروفون هم غافل نشوید.

ممکن است موقع سفر یا مصاحبه‌های ناگهانی، مجبور شوید کل پادکست یا بخشی از پادکست را با گوشی ضبط کنید و هیچ ایرادی هم ندارد.

البته یک راه حل ترکیبی دیگر هم وجود دارد و آن هم خرید میکروفون برای گوشی استخیلی راحت می‌توانید یک میکروفون کوچک برای گوشی‌تان تهیه کنیداز انواع میکروفون‌های کوچکی هم که برای این کار می‌توانید استفاده کنید، می‌توان به میکروفون با پورت USB، میکروفون یقه‌ای و میکروفون بی‌سیم اشاره کرد.

به این صورت با یک تیر، دو نشان را زده‌ایدهم توانسته‌اید هزینه‌هایتان را کنترل کنید و پایین نگه دارید و هم از مزایای داشتن یک پادکست با کیفیت صدای بالا و حرفه‌ای برخوردار شده‌اید.

منبع: صدا استور

امتیاز دهید

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*